Kilkadziesiąt lat temu kobiety robiły na drutach lub szydełku pledy i koce, przede wszystkim dlatego, że nie można ich było dostać w sklepach. Ręcznie robione koce z kolorowych resztek włóczki doskonale sprawdzały się w roli całorocznego okrycia.

Dziś robótki ręczne nie są koniecznością a raczej przyjemnością. Dziergane koce, pledy czy kapy na łóżka to rarytas, na który nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego też niektóre rękodzielniczki wykonują piękne dekoracje wyłącznie na swój użytek a inne decydują się również dziergać na zamówienie. Dzisiaj kilka słów o włóczkach, które najlepiej nadają się na piękne koce, pledy i narzuty.

Żeby było ciepło…

O tym, czy włóczka będzie ciepła czy też nie, decyduje jej grubość i skład. Większość z nas zakłada, że wystarczy gruba włóczka, aby koc był ciepły i miły w dotyku. Niestety to nie do końca prawda. Grube włóczki sprawiają, że wyroby są ciepłe, ale naprawdę grzejące są te, w których poza sztucznymi włóknami jest również domieszka naturalnej wełny.

Żeby było miło…

Kocyk, którym się owijamy powinien być miękki i przyjemny w dotyku. Niestety naturalna wełna, która grzeje, jest nieco szorstka i bywa gryząca. Dlatego wybierając włóczkę na koc należy sprawdzić czy nie drapie i jest przyjemna w dotyku. Świetnie sprawdzają się również włóczki mieszane łączące wełnę z innymi włóknami.

Rodzaje włóczek

Skoro już wiemy jaką włóczkę najlepiej wybrać na koc, teraz kilka konkretnych podpowiedzi.

Liloppi Muffin – to włóczka akrylowa, a więc powstały z niej koc nie jest specjalnie ciepły. Jednakże włóczka ta jest bardzo delikatna i dostępna w kilkudziesięciu zestawach kolorystycznych. Włóczka jest pięknie cieniowana i bardzo dobrze układa się podczas robótki. Znawczynie tematu zalecają dzierganie kocyków z podwójnej nici, ponieważ są one grubsze i cieplejsze. Liloppi Muffin to doskonała włóczka na kocyki i pledy dla dzieci i niemowląt.

Włóczka Liloppi Muffin 160
Silke Witico – to włóczka łączącą w sobie ciepłą, naturalną wełnę z delikatnym akrylem, który sprawia, że koc staje się miękki i przyjemny w dotyku. Silke Witico sprzedawana jest w małych motkach o jednorodnej kolorystyce, dlatego doskonale nadaje się do wrabiania wzorów. Sprawdzi się również jako materiał na koce szydełkowane zszywane z małych, kolorowych kwadracików czy sześcianów.

Silke Witico 243
Silke Pastel – to kolejna włóczka firmy Silke. Pastel to włóczka mieszana składająca się z wełny owczej oraz akrylu. Włóczka jest miękka i przyjemna w dotyku, przy czym nie traci nic ze swojego ciepła. Jak sama nazwa mówi, motki tej włóczki są w kolorach pastelowych. Każdy motek jest wielokolorowy. Poszczególne robótki wykonane z tej włóczki mają określony, ale niejednorodny kolor. W przypadku dużych wyrobów takich jak pledy czy koce, taka mieszanka kilku barwna prezentuje się bardzo ciekawie.

Pastel 2.0 - kolor 94

 

YarnArt Everest Fine – to włóczka na koc, która spodoba się miłośniczkom cieniowania oraz efektu ombre. Jest to włóczka mieszana składająca się z wełny i akrylu. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Dzięki zmianom kolorów następującym po sobie powstający wyrób ma delikatnie zarysowane pasy. Jeśli marzy nam się gruby mięsisty koc, to Everest Fine robione podwójnie będzie idealnym wyborem. Zaletą motków YarnArt Everest Fine jest ich niewygórowana cena w stosunku do ilości włóczki znajdującej się w motku.

YarnArt Everest fine 8032