Już od jakiegoś czasu planowałam zrobić tutorial na prostą chustę na drutach.

W końcu, zmotywowana waszymi prośbami, usiadłam i napisałam.

Takich prostych chust zrobiłam już kilka. Oto niektóre z nich:

    

Te chusty są tak łatwe i wdzięczne w robocie, że uzależniają. Tym bardziej, że wariacji na temat takiej chusty mamy nieskończoną liczbę. Możemy eksperymentować z kolorami lub ściegami. Albo z obiema tymi rzeczami na raz,

Na chustę przedstawioną dzis przeze mnie wybrałam włóczkę Liloppi Luna oraz moher i połaczyłam obie te nitki. Chusta ta będzie bardzo podobna do tej:

Do zrobienia takiej chusty potrzebujemy drutów na żyłce (80 lub 100 cm), markera oraz włóczki. Do połączenia Liloppi Luny i moheru wybieram druty nr 4,5.  Do tego potrzebuję 1 motek Liloppi Luny ( + 250g) oraz 3 motki moherku ( 300m w 30g).

Chustę rozpoczynam nabierając dowolną metodą 4 oczka.

1 rz: (i kazdy nieparzysty rząd) przerabiam oczkami lewymi – w tym rzędzie umieszczam marker po 2 oczku. Czyli na drucie, po przerobieniu rzędu mam: 2 oczka, marker, 2 oczka

2 rz: 1 oczko ściągam bez przerobienia (i tak każde pierwsze oczko), narzut z nitki poprzecznej, 1 oczko na prawo, przekładam marker, 1 oczko na prawo, narzut z nitki poprzecznej, 1 oczko na prawo – 6 oczek

Narzut oczywiście możemy wykonać dowolnie. Ja jednak w takich chustach zawsze robię go znitki poprzecznej. Wygląda to tak:

Miedzy oczkiem, które ściągnęłam, a oczkiem następnym jest nitka. Wkłuwam sie pod nią i tworzę oczko.

3 rz: przerabiam na lewo – i tak każdy rząd nieparzysty

4 rz: 1 oczko ściągam bez przerabiania, narzut z nitki poprzecznej, 1 oczko na prawo, narzut z nitki poprzecznej, 1 oczko na prawo, przekładam marker, 1 oczko na prawo, narzut z nitki poprzecznej, 1 oczko na prawo, narzut z nitki poprzecznej, 1 oczko na prawo – 10 oczek

 

O tego momentu wzór podstawowy powtarzamy wg następującego schematu:

  • wszystkie rzędy nieparzyste przerabiamy oczkami lewymi
  • w każdym rzędzie parzystym dodajemy w sumie 4 oczka: 2 oczko, przedostanie przed markerem, drugie za markerem i przedostatnie w rzędzie. Rzędy parzyste przerabiamy oczkami prawymi.

Ładnie widać to tutaj. Miejsca dodawania oczek zaznaczyłam czerwonymi strzałkami:

 

To jest nasz wzór podstawowy. Robimy do momentu, aż uzyskamy rozmiar chusty, który nam odpowiada. Kilka ostatnich rzędów przerabiamy tak, aby brzeg się nie zawijał: ja wybieram ścieg francuski lub ryż.

W moich ostatnich chustach dodatkowo robię wzorek, np co 15-20 rzędów.

Robię go w następujący sposób:

2 rzędy ściegiem francuskim, 1 rząd ażuru, 2 rzędy ściegiem francuskim.

Tutaj jednak mamy pełną dowolność: wzór możemy zmieniać jak i kiedy chcemy, Możemy robić każde 20 rzędów chusty innym wzorem, możemy wprowadzić azur lub warkocze w dowolnych konfiguracjach. wszystko jest możliwe. Jedyne, czego musimy się trzymać, to dodawanie oczek wg schematu, aby chusta miała odpowiedni kształt.

Na tą chustę, na początek polecam włóczkę Liloppi Pagliaccio. Włóczka jest raczej grubsza, więc robi się szybko, a kolory układają się tak pięknie, że własciwie niczego więcej tej chuście nie potrzeba. Na chustę z Liloppi Pagliaccio powinny wystarczyć 4 motki tej włóczki. Polecam do tego druty nr 5.

Oto kilka przykładowych kolorów:

 

 

*proszę dać mi znać, gdyby coś było niejasne lub po prostu gdzieś w opisie pojawiłby się błąd.

Miłego dziergania:)